user_mobilelogo

V příštím roce oslaví včelaři v Českém Dubu 110. výročí založení Včelařského spolku pro Český Dub a okolí. K tomuto významnému výročí připravují sborník a výstavu místním muzeu. Chtěli  by zde prezentovat historii a současnost včelařství na Českodubsku a v Podještědí. 

Zde je úryvek z dopisu rozelsného na včelařské spolky v oblasti:

Prosíme všechny přátele, sousedy, chalupáře a občany Podještědí: 

Prohlédněte, prosím, svoje půdy, alba fotografií i fotografie, které se do alb nedostaly, knihovny a šuplíky a poskytněte nebo zapůjčte nám je. Naše včelařská organizace ocení i staré včelařské vybavení, pomůcky, knihy, dobové dokumenty a časopisy, fotografie z tisku apod. s tematikou včelařství. Pomozte nám zmapovat i pro vás uplynulých 110 let našeho kraje z pohledu včelaře.

Víme, že jsme o to stejné žádali před deseti lety. Ale přesto – hlavně starousedlíci mohou mít předměty, které se před 10 lety, při oslavách 100 let spolku, nepodařilo zdokumentovat. Mohly se objevit mezitím, najít v pozůstalosti. Pamětníci hovoří o tom, že téměř v každém stavení bylo několik včelstev…

Posouzení, zda ten který předmět, fotografie, průkaz nebo kniha má význam pro záznam historie, nechte na nás. Důležité a zajímavé pro nás mohou totiž být i fragmenty, potrhané listiny, časopisy apod. Platí to i o zvukových záznamech – již před padesáti lety byla spousta magnetofonů a nejedna rodina si nahrávala hlas svého dědečka, babičky, příbuzných. A někdo z nich mohl vyprávět i o svém včelaření.

Tahle historie nepatří jen nám, včelařům. Je vaše, my se nyní jen snažíme ji najít, oživit, ukázat i mladým. Proto prosíme o vaši pomoc.

Plné znění dopisu

Kontaktní  údaje:

Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

telefon +420 777 822 227