user_mobilelogo

Rádi bychom Vám přiblížili, jak pracovité jsou naše včelky, jak včelaříme a kde včelaříme. Pozveme vás na prohlídku naší farmy a ukážeme vám jaké je to včelařit.

Včelí farma Smržov se nachází v malebné krajině Podještědí mezi Českým Dubem a Osečnou. Včelaření je pro nás stále ještě koníčkem, ale přesto se snažíme pracovat na úrovni profesionálních včelařů.

Ke včelaření jsem se dostal trochu oklikou a popravdě řečeno, tak trochu neplánovaně. Od prvních kontaktů se včelami, kdysi dávno "v minulém století" u prastrýce na Moravě, až k dnešní podobě uplynulo mnoho let. Když v roce 2008 zavrčel pod našimi okny traktor a ráno jsme našli na přilehlé louce rozpadající maringotku se třemi včelstvy, nikdo z nás netušil, jak nám včely promluví do života...

Chováme včelstva v nástavkových úlech umístěných na stálých i kočovných stanovištích. Nástavkový systém nám umožňuje přirozené vedení chovu silných včelstev, kočování nám umožňuje plně využívat snůškového zdroje a dle potřeby převážet včelstva k opylení zemělských produktů. Včelstva máme rozmístěna převážně na lesních stanovištích v nadmořské výšce od 250 m do 600 m v okolí Českého Dubu.
Včelaříme v kombinovaných úlech na rámkových měrách 39x 27,5 - 39x24 - 39x14 cm. Od roku 2014 používáme též rámkovou míru 39*34,7 cm v plodišti v  kombinaci s medníky 39*24 nebo 39*14 cm. Dosavadní poznatky nás přesvědčují, že to bude cesta do budoucna.